Z Jacquemusom in “La Croisière” od provansanskega šarma do pariške haute couture
Simon Porte Jacquemus ni le eden najvplivnejših oblikovalcev svoje generacije, temveč tudi mojster pripovedovanja modnih zgodb. Njegova istoimenska blagovna znamka, ustanovljena leta 2009, je v le nekaj več kot enem desetletju postala sinonim za lahkoten mediteranski šarm in igrive, a sofisticirane silhuete. S svojim prepoznavnim slogom (pomislimo na pretirana ramena, ozke pasove, balonaste silhuete in nevtralne, zemeljske tone) je osvojil srca modnih entuziastov, ki zasledujejo nostalgično romantiko in sodobno drznost. A če je bil Jacquemus doslej znan predvsem po lahkotnem oblikovanju, je njegova nedavna kolekcija “La Croisière” nakazala novo estetsko usmeritev – bolj odraslo, prefinjeno in skorajda couture.
Jacquemus je v preteklosti svoje modne piste pogosto umeščal v sanjske naravne kulise, od sivkinih polj do prostranih solin, tokrat pa je presenetil s popolnim preobratom. Namesto spektakularne pokrajine je izbral intimno, a znamenito art deco stanovanje pariškega arhitekta Augusta Perreta, v katerem je bilo med le 45 povabljenimi opaziti filmske in modne ikone, kot so Pamela Anderson, Carla Bruni, Audrey Tautou, Christy Turlington, Liya Kebede in Eva Herzigova.
Med prepletom z nostalgijo prežetih prostorov so se sprehodili moški in ženski modeli v popolno krojenih plaščih, voluminoznih krilih in skulpturalnih silhuetah, ki so svoj navdih našli v tradiciji francoske visoke mode, prepletene z za Jacquemus značilno igrivostjo. Kokonske jakne, poudarjene pasne linije, tkanine, ki se lahkotno vrtinčijo okoli telesa in drugi elementi so prikazali raziskovanje novih, do sedaj neznačilnih dimenzij prefinjenosti.
Jacquemus Spring 2025 Ready-to-wear
Po predstavitvi je Simon Porte Jacquemus razkril, da je pri oblikovanju razmišljal o odprtju svojih trgovin v New Yorku in Los Angelesu, ter se ob tem navezal na Coco Chanel in Christiana Diorja, ki sta prav tako videla Ameriko kot priložnost za širitev svoje modne vizije. Med raziskovanjem je preučeval stare francoske couture salone in podobe Marilyn Monroe, kar je opaziti v krojih, ki spominjajo na kultne kreacije Edith Head, ter voluminoznih krilih in nostalgičnih puloverjih, pod katerimi se skrivajo stožčasti nedrčki v slogu petdesetih let. Zvest svojemu prepoznavnemu oblikovalskemu slogu je tako združil vintage ameriško estetiko z modernim minimalizmom, pri čemer je kolekcija navkljub referencam na preteklost ostala sveža in relevantna.
Oblikovalec je na Instagramu sicer že pred modno revijo puščal namige o svoji inspiraciji – skice Ertéja, obleke Paula Poireta, fotografije Peggy Guggenheim in druge reference so se zlile v kolekcijo, ki je ohranila igrivost njegovega dizajna, a jo nadgradila s pridihom brezčasne elegance. Sklenemo lahko, da z “La Croisière” in širjenjem blagovne znamke na nove trge Jacquemus dokazuje, da ni le oblikovalec, temveč vizionar, ki premišljeno gradi modno (in kmalu tudi lepotno) zapuščino. Z združevanjem igrivosti in prefinjenosti se postavlja ob bok priznanim francoskim in italijanskim modnim hišam, hkrati pa kolekcijo za kolekcijo v nas budi hrepenenje po kosih, ki bi naše modne garderobe obogatili s kančkom pariškega šarma.
Jacquemus Spring 2025 Ready-to-wear
Celotno modno revijo Simona Porteja Jacquemusa - “La Croisière” - si lahko ogledate tukaj.
Vsi kosi so že na modnih policah blagovne znamke (po njih lahko pobrskate tukaj). Katerega bi želeli zase? Obiščite nas na Instagram profilu @leditorialslovenia in z nami delite svoje modne izbire - z veseljem jim bomo prisluhnili.