Slavljenje ljubezni:

letošnje valentinovo podarite čas

Valentinovo je praznik ljubezni, ki je v zadnjih desetletjih postal sinonim za spodbujanje potrošnje. Ustvarjanje medijskega in družbenega pritiska po karseda impresivnem obdarovanju (če v romantično razmerje niste vpeti, vam sodobni kapitalizem ponuja izvirno rešitev – obdarite prijatelje, družino ali seveda – sebe), ki prazniku odvzema njegov primarni namen, na njegov nekdanji čar nanaša prah zgodovine. Tukaj smo, da vas opomnimo, da se prava vrednost ljubezni ne meri z materialnimi darili, temveč s časom in pozornostjo, ki ju v prenatrpanem vsakdanu namenimo drug drugemu.

“Dan zaljubljenih” ima svoje korenine v naši najzgodnejši zgodovini, natančneje v 3. stoletju, ko so ga najprej povezovali z religijo, kasneje pa z reprodukcijo (nedvomno poznate ljudski rek “ko se ptički ženijo”). Šele v 18. in 19. stoletju je z izmenjavo ljubezenskih pisem dobil romantični pridih, ki je danes ob pozivih po krepitvi materialnega obdarovanja, in ne toliko izkazovanja ljubezni skozi vrednotno-emocionalne oblike, v zatonu. Praznik, ki naj bi slavil ljubezen, je postal komercialni vrhunec, ki ga blagovne znamke izkoristijo za promocijo daril, s katerimi vedno pogosteje nadomeščamo izražanje občutkov.

Psihološki vzroki za to so večplastni. V hitrem tempu sodobnega življenja in izraziti transformaciji vrednot, ljubezni namesto čustvenega pomena pripisujemo predvsem uporabno vrednost. Darila služijo kot gesta, ki nadomešča kompleksnejše oblike čustvene bližine – iskreno komunikacijo, pozornost in dolgotrajno vlaganje v odnos. Obenem vedenjska psihologija izpostavlja problematičnost družbenih aspektov, v katerih je potrošnja postala razumljena kot ultimativno sredstvo izkazovanja ljubezni – pričakovanja, ki jih oblikujejo kultura, mediji in industrija luksuza, so povečala našo potrebo po oprijemljivih dokazih naklonjenosti, ki prikrivajo (in poglabljajo) čustveno praznino. Posledično se ljubezen vse pogosteje meri v vrednosti darila namesto v kakovosti odnosa. Paradoksalno je, da s takšnimi potezami odnos le še bolj oddaljimo od pristne bližine – prava ljubezen namreč sestoji iz vsakodnevnih dejanj in ne enkratnih gest ob komercialno določenih datumih.

Instagram, @pietro.terzini

Obenem lahko za orisan položaj okrivimo digitalizacijo družbe, ki nas vse pogosteje sili v deljeno pozornost – nešteto obvestil, družbena omrežja in neprestana dosegljivost, lahko navkljub fizični bližini vodijo v čustveno oddaljenost. Medosebni odnosi, bodisi partnerski, prijateljski ali družinski, se krepijo takrat, ko se čutimo zares slišane, razumljene in cenjene, ali – ko si vzamemo čas za pogovor, ko znamo prepoznati čustva drug drugega in ko v odnos vlagamo s premišljenimi, a preprostimi dejanji, ki zadovoljujejo naše čustvene potrebe. To je lahko sprehod brez mobilnega telefona, intimna večerja, skupno ustvarjanje ali le trenutek, ko se v tišini z nekom povežemo z enim samim pomenljivim pogledom.

Želimo si, da v iskanju pristnosti valentinovo ne bi bilo zgolj priložnost za površinsko izmenjavo daril, temveč opomnik, kako dragocena je resnična povezanost. Ljubezen ni merljiva v vrednosti prejetih (ali poklonjenih) materialnih dobrin, temveč v času, ki ga namenimo drug drugemu – in le-ta naj ne bo zgolj fizična prisotnost, temveč tudi čustvena vključenost.

Obiščite nas na Instagram profilu @leditorialslovenia in z nami delite vam najljubše načine praznovanja praznika zaljubljenih - z veseljem vam bomo prisluhnili.